ההבדל בין ייפוי כוח מתמשך למינוי אפוטרופוס

ייפוי כוח מתמשך מאפשר לאדם צלול בדעתו לקבוע מי יהיה האפוטרופוס שלו ויטפל בענייניו כאשר לא יהיה צלול דעת, לרבות טיפול בעיזבונותיו לאחר לכתו. המאמר יסביר מהו ההבדל בין ייפו כוח מתמשך למינוי אפוטרופוס.

 

מה ההבדל בין ייפוי כוח מתמשך למינוי אפוטרופוס?

כל אדם הצלול בדעתו רשאי להחליט מי יהיה האדם האחראי לטפל בענייניו הרפואיים, האישיים וענייני הרכוש כאשר יאבד את צלילות דעתו. ניתן למנות כמה מיופי כוח או מיופה אחד עם מחליף מיופה כוח במידה ומיופה הכוח אינו יכול לבצע את ההחלטות מסיבות בריאותיות או סיבות אחרות. בהעדר ייפוי כוח מתמשך בית המשפט הוא זה שקובע מי יהיה האפוטרופוס לאחר הגשת צו למינוי אפוטרופוס המוסכם על ידי כל הקרובים של האדם עליו מדובר. על אף זאת, ישנן לא מעט מחלוקות סביב נושא זה. על מנת לפתור אותן בית המשפט רשאי למנות אפוטרופוס שאינו מקורב לאדם עליו מדובר ושכר הטרחה למינוי ישולם על ידי הקרובים. כיום כדי להפחית מחלוקות בין קרובי המשפחה, כדי לא למנות אדם זר כאפוטרופוס וכדי לשלוט על העתיד לבוא עליו, מומלץ לערוך ייפוי כוח מתמשך אצל עו"ד ייפוי כוח מתמשך.

 

מה ניתן לבקש בייפוי כוח מתמשך?

בעת עריכת חוזה ייפוי כוח מתמשך ניתן לבקש לקבל בית אבות סיעודי במקרה הצורך. בניגוד לכך, אפוטרופוס הממונה על ידי בית המשפט לא חייב להסכים על העברת הקשיש לבית אבות סיעודי ויכול להחליט אחרת. גם שמדובר על החלטות לגבי ילדים עם מוגבלויות עליהם היה אחראי הקשיש, האפוטרופוס עלול להחליט החלטות שאינן עולות בקנה אחד עם רצונותיו של הקשיש ולכן גם סעיפים אלו נקבעים בעת כתיבת חוזה של ייפוי כוח מתמשך. כך גם כשמדובר על עיזבונות, קבורה, אחריות על הנכסים ועוד.

 

בחירה חופשית של מיופה הכוח

בייפוי כוח מתמשך כאמור, יש לאדם הממנה זכות לבחור מי יהיה מייפה הכוח וקרוב לוודאי שהוא יבחר באנשים בהם הוא בוטח וסומך עליהם. הדמות לא חייבת להיות מהמשפחה וניתן לבחור בחבר טוב ואפילו ברופא האישי. לעומת זאת, הבחירה של בית המשפט יכולה להיות באדם שאינו קשור לקשיש בשום צורה להחליט החלטות גורליות. בנוסף, כאשר המבקש צלול דעת הוא יכול לבחור עורך דין מהיימן, אמין ומנוסה שיטפל בענייניו ויסדיר את הניירת הדרושה לייפוי כוח מתמשך שנעשה מרצון ולא מכפייה. האדם הממנה את מייפה הכוח יחליט באילו נושאים רשאי המיופה לטפל, מתי להעביר כסף לילדיו ולנכדיו, עד מתי לממן אותם, כיצד לחלק ביניהם את העיזבונות וכיוצא בזה. לסיכום, אין ספק שייפוי כוח מתמשך עדיף על מינוי אפוטרופוס באמצעות בית משפט ויש לעשות אותו באופן בהיר וברור על מנת לא להטיל בספק אחריות לאחר שהממנה יאבד את צלילות הדעת.

LEGAL

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
משמורת ילדים – טובת הילד קודמת

טובת הילד היא מושג משפטי וחברתי שמתייחסת לילדים כישות משפטית שיש לה זכויות, שאחריותה של החברה לדאוג לקיומן. ההתייחסות לטובת הילד מובילה החלטות משפטיות וחוקיות

קרא עוד »