6 פרמטרים לניהול מקצועי של הליך הבוררות

הליך בוררות יכול לקום וליפול על אופן ניהולו. לא די שהבורר יהיה מומחה בתחום הסכסוך, עליו לנהל את ההליך באופן שיצור לגיטימציה להחלטה שיקבל בסופו. על הבורר לשלב בין התחשבות בצדדים לבין שמירה על רצינות ההליך 

 

תיאום ציפיות והגדרת יעדים

בכדי למנוע אי הבנות או טענות כלשהן, עם תחילת הבוררות יש להבהיר לצדדים מה זה בוררות תוך התייחסות לחוק הבוררות, לעצם ההליך וכיצד הוא יתנהל, למעמדו של הבורר ולפסק הבורר.

הבהרות אלה מאפשרות לבורר למנוע תסבוכות עתידיות ולצמצם, ככל הניתן, את פערי המידע אם הם קיימים. דיון זה חשוב גם במקרה והצדדים נעזרים בעורכי דין או יועצים אחרים ולהבהיר גם להם את כללי ההליך

 

הליך מותאם וחסכוני

לאחר שהוחלט מי יהיה הבורר בהליך ולאחר שהצדדים חתמו על המסמכים הנדרשים, רצוי להתאים את התהליך, ככל הניתן, לצדדים בלי לפגוע בסטנדרטים ובעקרונות הנדרשים ובהתאם לדרישות חוק הבוררות. הדיונים המהותיים על עצם הסכסוך הם חשובים אך רצוי כי לפני כן יתקיים דיון על הפרוצדורה ולהתאימה לצדדים, ככל הניתן. השתדלות זאת כוללת מאמץ לצמצם את עליות הבוררות.

 

הפגנת אופי שיפוטי

כל מי שיודע מה זה בוררות, מבין שהבורר אינו שופט אך ההליך המתקיים הוא אלטרנטיבה להליכים משפטיים והוא מעוגן בחוק, לכן על הבורר להפגין אופי שיפוטי הכולל ניהול הוגן של ההליך, התחשבות בטיעוני הצדדים והקשבה להם לפני פרסום החלטה. כמו כן, רצוי שהבורר יציג נימוקים מפורטים לקבלת ההחלטה שלו.

 

ניהול יעיל

גם אם הבורר הוא מומחה מוערך בתחום בו עוסק הליך הבוררות, אך מתברר כי אינו מצליח לנהל את הליך הבוררות באופן יעיל וממצה, התנהלות זאת עלולה לפגוע בלגיטימיות ההליך וביכולת לפשר בין הצדדים.

על הבורר לאפשר לצדדים להציג את טיעוניהם, אך מנגד לקטוע ניסיונות לגרור את ההליך, להסיט אותו לכיוון לא רצוי, או לשבש אותו. ניהול יעיל מתייחס גם לשימוש נכון בזמן המוקצב, בניית לו"ז דיונים הגיוני ומתאים תוך התחשבות ברצונות הצדדים.

 

דיסקרטיות

בדרך כלל, כאשר צדדים פונים ביוזמתם לבוררות או כאשר ההליך מופיע כסעיף מוסכם בחוזה, אחת הסיבות המרכזיות לפנייה לאפיק זה היא הצורך והדרישה של הצדדים המסוכסכים בדיסקרטיות ובשמירת סודיות ההליך. צפייה זאת אינה מוגבלת לתקופת הליך הבוררות אלא מעבר לכך ולכן הבורר ו/או הגוף במסגרתו הוא פועל חייבים לוודא כי הדיסקרטיות תשמר.

 

מומחיות

לצורך ניהול יעיל ומקצועי של הליך הבוררות על הבורר להפגין שליטה בתחום הנידון. לרוב, הצדדים יבחרו את הבורר בהתאם למוניטין שלו בתחום זה, אך ישנם מצבים בהם הבורר ממונה על ידי בית המשפט. בכל מקרה, אסור שייווצר מצב בו הבורר יסתמך אך ורק על הצדדים ללמוד את הנושא סביבו חל  הסכסוך. לכן, צריכה להיות לבורר יכולת תפיסה ולמידה מהירים.

הליך בוררות

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
משמורת ילדים – טובת הילד קודמת

טובת הילד היא מושג משפטי וחברתי שמתייחסת לילדים כישות משפטית שיש לה זכויות, שאחריותה של החברה לדאוג לקיומן. ההתייחסות לטובת הילד מובילה החלטות משפטיות וחוקיות

קרא עוד »